Hogyan találhatjuk meg az ideális munkahelyet programozóként?

Hogyan találhatjuk meg az ideális munkahelyet programozóként?

A munkahely nagyon meghatározó az életünkben-nincs egy máshogy az IT világában sem. Érdekünk, hogy megtaláljuk azt a helyet, ami a legjobban megfelel az igényeinknek. Mégis hogyan?

Talán merült már fel bennünk az a kérdés, hogy miként lehet megtalálni a legideálisabb munkahelyet programozóként. Ez nem csupán ránk, fejlesztőkre lehet igaz, hanem bárkire, aki munkát szeretne keresni magának: több szempont alapján lehet mérlegelni, hogy vajon hogyan lehet a legjobban választani, hogyan kell interjúkra járni. A munkakeresésre vonatkozóan is vannak nagyon jó tippek, valamint tanácsok, amiket érdemes lehet megfogadnunk annak érdekében, hogy összeségében véve a legjobb munkahelyet tudhassuk magunkénak.

Ezzel kapcsolatban szerettem volna megírni ezt a cikket, ami azzal foglalkozik, hogy mi a legjobb módja annak, hogy a lehető legjobb választás elé nézhessünk. 

Hol érdemes munkát keresnünk?

Munkát természetesen többféleképpen is próbálhatunk keresni, igazából mindegyiket érdemes lehet fontolóra vennünk.

Kereshetünk Facebook-csoportokban, akár több helyen is próbálkozhatunk: kifejezetten álláskereső csoportokban, vagy olyanokban is, amelyek a szakterületünkhöz kapcsolódnak. Amennyiben az adminisztrátorok jóvá hagyják, akkor mindenképpen érdemes megpróbálnunk, ha a csoportszabályzatot nem sértjük meg, akkor senki nem fogja spamnek tekinteni azt, amit csináltunk. Amennyiben nem találtunk munkát, akkor bizonyos időközönként újra megtehetjük ezt, mondjuk havonta. Nekem életem első munkahelye ilyen csoportokban jött össze, van olyan ismerősöm, aki mindig itt talált munkát, és csapott le egy kínálkozó lehetőségre.

Egy másik módszer lehet, hogy különféle cégekhez pályázunk olyan álláskereső oldalakon, mint a Profession vagy az Indeed. Ez is egy jó lehetőség, illetve, ha multinacionális cégnél szeretnénk dolgozni, akkor jó eséllyel ez lesz a módja, hogy valahová bekerülhessünk, de más cégekhez is van lehetőség így jelentkezni.

A harmadik lehetőség-ez leginkább kisebb webfejlesztő cégek esetén működik, és a jelenlegi munkahelyemet is így találtam meg-az az, hogy írjuk be a keresőbe azt, hogy „webfejlesztés Budapest”-természetesen a saját városnevünkkel-és az itt található céges kapcsolati információkat szedjük le. Ezek után egy jól megfogalmazott levelet, önéletrajzot, és referencialistát készítsünk, majd lényegében ugyanezt elküldhetjük a lehető legtöbb helyre.

Amennyiben van lehetőségünk rá, érdemes lehet azon gondolkodnunk, hogy egy nagyobb városba költözzünk, annak érdekében, hogy kezdőként könnyebben találjunk munkát. Erre kifejezetten jó lehetőséget nyújthat egy könnyebb egyetemi képzés-igaz, hogy nem itt fogjuk jó eséllyel megtanulni a szakmánk nagy részét, viszont mellette tudunk heti 20 órában dolgozni, így pedig sokkal könnyebb elkezdeni

Hogyan írjunk jó önéletrajzot, motivációs levelet?

Nagyon fontos, hogy a megfelelő módon tudjuk előadni magunkat, ugyanis ez az első lépés: lehetünk bármennyire toppon, és bármilyen jó fejlesztők, ha itt rosszul teljesítünk, akkor jó eséllyel nem fogunk egyről a kettőre jutni. Egy HR-es ismerősöm, aki rengeteg önéletrajzot látott már idáig, azt mondja, hogy egy önéletrajz alapból elutasításra kerül-illetve, végig sem olvassák-amennyiben

  • Helyesírási hiba van benne,
  • Nem megfelelő a fájlnév, például CV_2.pdf (a második átnevezés után úgy maradt),
  • Nem tartalmazza az iskolai végzettséget,
  • Nincs képpel ellátva,
  • Nem hivatalos hangvételű,
  • Nem tartalmaz készségeket.

Mindezek nem minden országban egyformán elvárások. Külföldön valahol nem kötelező képet csatolni az önéletrajzhoz. Az iskolai végzettség, különösen az IT-ben nem igazán fontos-lehet, hogy valakinek nincs egyetemi diplomája-viszont azt a végzettséget, amink van, írjuk oda, még ha csupán középiskola is. Ezen felül, ne hagyjuk ki a készségeket sem: tudunk-e határidőre dolgozni, mennyire bírjuk a gyűrődést, és a többi. Egy HR-es így gondolkodik, emiatt nekünk is így kell.

Referencia Lista készítése

A programozói társadalomban alapvető, hogy legyen LinkedIn profilunk. Itt tüntessük fel, hogy pontosan mihez értünk, és milyen technológiákat ismerünk. Írjuk le, hogy nagyjából hány éve vagyunk a szakmában, és hogy ebből hány a jelenlegi szakterületünkön telt el.

A GitHub profil ugyanúgy elengedhetetlen része a saját portfóliónknak. Elegendő lehet akár az is, ha néhány kisebb projektünket feltesszük egy Repositoryba, amiből látszik a kódolási igényességünk. Mindegyik referenciamunkát külön Repóba érdemes tennünk. Természetesen csak és kizárólag olyan kódot töltsünk fel, amivel nem sértünk titoktartást.

Érdemes lehet egy kisebb, igényesen megszerkesztett PDF-et összeállítanunk a legsikeresebb projektjeinkről, azok leírásairól, illetve az azokbeli szerepünkről.

Nagyon sok helyen preferálják az egyéni portfolió domaint is, ami lehet akár a saját nevünk domain formájában, itt pedig felsorolva a legtöbb ránk jellemző technológiai tudás, aminek a birtokában vagyunk. Kifejezetten figyeljünk arra, hogy a portfólió oldalunk igényes legyen, minden kijelző-méreten egyformán esztétikus. Ha ez nem teljesül, akkor még az is jobb opció, ha nem készítünk ilyen domaint.

Amennyiben van bármilyen egyéb dolog, amit fel tudunk mutatni, azt is tegyük meg. Ha például YouTube oktatóvideókat készítettünk, vezetünk blogot, ezeket is tüntessük fel.

Mire figyeljünk oda az interjún?

Az interjúztatás általában több körben szokott lezajlani. Mindenhol máshogy megy egy picit, még soha nem voltam két teljesen egyforma interjún, viszont ha néhány aranyszabályt betartunk, akkor nem érhet minket nagyobb meglepetés.

1,Vigyünk számítógépet magunkkal

Én minden egyes alkalommal vittem magammal számítógépet, nem mindig volt rá szükség, viszont probléma sosem volt belőle. Előnyt jelenthet, ha ott helyben meg tudjuk mutatni némelyik kisebb munkánkat, és felkészültséget sugároz vissza, ha laptoppal érkezünk.

2,Ne mi javasoljunk fizetést

Ez szintén fontos lehet, hogy ne mi javasoljunk fizetést, mert lehet, hogy többet ajánlanak nekünk, mint amennyit mi szeretnénk kérni, és a kevesebb fizetés még nem fogja a munkánkat redukálni, illetve nem feltétlenül.

Amennyiben kezdőbbek vagyunk, akkor a fizetésmeghatározás jobb ötlet lehet részünkről. Én életem első két munkahelyén diákként meghatároztam a bérigényemet. Kezdőként, ha nagyon nehéz elindulni, akkor érdemes így tennünk: nem fogunk többet keresni, mint bármilyen más munkával, de fejlődhetünk, és ez nagy érték.

Természetesen ha már magasabb szinten vagyunk, akkor jobban szabhatunk árakat, de még mindig jobb legalacsonyabb összegért dolgozni, mint sehol. Nem egy ismerősöm van, aki minimálbéren kezdett el dolgozni, ma pedig már nagyon jól keres, és megkéri a munka árát.

3,Jól adjuk elő magunkat

Amennyiben programozókkal történik az interjú, fontos a magabiztosság, viszont ne próbáljunk meg többnek látszani, mint akik vagyunk, legalábbis a technológiai tudásunkat tekintve. Szinte biztos, hogy valamilyen formában fogunk kapni egy próbafeladatot, és itt ki fog derülni, hogy mit tudunk, és mit nem.

Amennyiben HR-essel történik az első elbeszélgetés, akár telefonon, akár élőben, akkor kicsit jobban érdemes túlozni: ez HR-es úgy méri fel a tudásunkat, hogy a jellemző, munkához szükséges kulcsszavakat figyeli, és ha nincs meg egy vagy kettő, akkor nem feleltünk meg. Egy programozó jobban fel tudja mérni, hogy hol állunk, és lehetséges, hogy az ő szemében megfelelnénk.

A próbafeladat megoldása során mit tartsunk szem előtt?

Jó eséllyel kapni fogunk egy próbafeladatot. Az általában ritkább, hogy az első interjún ezzel kelljen szembenéznünk: vagy a második megbeszélt időpontban, vagy pedig egy otthon teljesítendő feladatot fogunk kapni.

Sokszor van lehetőség arra, hogy döntsünk arról, hogy milyen próbafeladatot szeretnénk megoldani. Lehetséges, hogy felajánlják, hogy frontendes vagy backendes feladatot oldjunk meg. Ilyenkor érdemes abból választani, amiben jobbak vagyunk. Én egyszer beleestem abba a hibába, hogy mikor megtanultam sitebuildelni, akkor mondtam, hogy „jöhet, persze, most tanultam meg”-és végül ezt a feladatot kaptam: voltak a végeredményben  hibák. Backend vonalon akkor erősebb voltam, és nem úgy nézték, hogy „ebből gyengébb vagy, de nem gond, ez is egész jól megy”.

Amennyiben helyszínen kell majd megmutatni, hogy mit tudunk, kicsit nézzük át az adott szakterületen a kódolási technikákat, illetve egy általunk kitalált próbamunkát készítsünk el, és arra kérjünk tapasztaltabbaktól véleményt (code review). A sitebuildes feladatom során-amit az előbb említettem-lényegében jó megoldást adtam, viszont nem írtam ki a képek helyettesítő szövegét, volt ID duplikáció, nem volt tag, sem pedig !doctype. Habár a munkám lényegi része kifogástalan volt, nem nyerte el a produkcióm a tetszésüket, 10/4-es értékelést kaptam 8 ehhez hasonló hiba miatt. Amiket egyénenként maximum pár perc lett volna korrigálni, és csak abból eredtek, hogy még sosem dolgoztam cégnél ilyen munkakörben.

Hogyan ütemezzük az interjúkat?

Nagyon fontos, hogy a lehető legjobb módon tudjunk manőverezni, mikor munkát keresünk.

Mikor elkezdtem pályázni, akkor én korábban beleestem abba a hibába, hogy egyszerre küldtem el mindenhova a pályázati levelemet. Ennek az lett az eredménye, hogy egyszerre akartak rengeteg helyre elhívni interjúra, ami nyilvánvalóan nehezen kivitelezhető. Volt, hogy interjúkat kellett visszamondanom amiatt, mert annyira nagy lett ilyen téren a „torlódás”.

Amennyiben lehetséges, akkor egyszerre mindig csak egy helyen próbálkozzunk: vagy csak Facebook csoportokban, vagy csak állásportálokon, vagy pedig egyedül online cégek elérhetőségeit bogarászva. Mondjuk minden héten csak az egyikkel próbálkozunk. Így jó eséllyel elkerülhetjük az ilyen problémákat.

Abban az esetben, ha mégis valamiféle ütközés alakulna ki, akkor hivatkozzunk nyugodtan arra, hogy jobb lenne számunkra mondjuk a jövő héten, most még csak elkezdtük kiküldeni a leveleket, és a jövő héten szeretnénk az interjúzásra „rákapcsolni”.

Miket mérlegeljünk a választásnál?

A fizetés

A fizetés bizony nem elhanyagolható szempont. Mindenki szeretne minél többet haza vinni, és ez már csak így természetes. Habár mindenütt azt hallani, hogy mennyire jól keresnek a programozók, érdemes szem előtt tartanunk azt a tényt, hogy nem csak a fizetés számít.

Alkalmazottként egy magasabb fizetésű helyen, például egy banknál jóval nagyobb elvárásokkal találhatjuk szembe magunkat, és több pénzt általában több felelősségre is szoktak adni az embernek. Ebből kifolyólag, amennyiben az anyagi helyzetünk nem annyira megszorított, egy kisebb céggel is jobban járhatunk, ugyanis a fejlődésünk jó eséllyel itt is biztosítva lesz, és sokkal jobb egy laza, kellemes társaságban dolgozni, ahol még arra is lehetősége nyílik az embernek, hogy kicsit olyasmiknek nézzen utána, ami őt érdekelni.

Vállalkozóként jobban lehet keresni. Érdemes megfontolnunk ezt a létet is, ugyanis nagyobb haszonkulcsra tehetünk szert ily módon. Egy vállalkozó, aki elegendő megrendelést kap és kicsit ügyesen „játszik”, szinte bármilyen módon megkereshet annyit, amennyire szüksége van. 

Az azonban gyakorlatilag elengedhetetlen, hogy mindenki, aki vállalkozni kezd, rendelkezzen egy profi könyvelővel, aki a különféle könyvelési technikákkal és trükkökkel tisztában van. 

A fejlődési lehetőségek

A fejlődési lehetőségek nagyon fontosak. Az első munkahelyünkön, mikor még talán soha nem dolgoztunk, lehetséges, hogy mindegy, hogy hová fogunk menni, mindenhol fogunk tanulni arról, hogy hogyan kell csapatban dolgozni, illetve fogunk új technológiákat is megismerni. Természetesen, hamarabb tovább állhatunk egy kevésbé színvonalas helyről, de ne felejtsük el: az elején becsüljük meg, hogy valahová felvettek minket. Nehéz elindulni. 

Ha már tapasztaltabbak vagyunk, akkor sokkal nagyobb szempont lehet az igazi kihívás.

A Home Office

Természetesen, mindenki szeret otthonról dolgozni, ahogy én magam is. Ha már valóban van pár év fejlesztés a hátunk mögött, akkor nem lehet ebből problémánk, habár általában kevesebbet fizetnek, mint a bejárós munkahelyek esetén.

Abban az esetben, ha kezdőbbek vagyunk, jó eséllyel nem lesz erre lehetőségünk, de nem is feltétlenül érdekünk így dolgozni, mert segítségre van szükségünk.

Mennyire sok idő munkát találni?

Munkát keresni programozóként sokak szerint nem könnyű sem pályakezdőként, sem pedig tapasztalt fejlesztőként. Ennek egész egyszerűen az az oka, hogy rengeteg féle technológia létezik, sokszor mindent „tegnapra kellett volna” megcsinálni, így nehezebb is egy munkába bekapcsolódni, illetve kevesebb mentorálásban lehet részünk. Még tapasztaltabb embereknek is lehet egy pár hónap, mire teljesen kialakul a legjobb lehetőség.

Tehát, ne keseredjünk el, ha nem egyik pillanatról a másikra fognak a várt eredmények megszületni.

Amennyiben kezdőbbek vagyunk, ne keseredjünk el, ha lesznek kezdeti csalódások. Az az ember, aki tényleg megszereti a programozást, az egy idő után mindenképp eljut majd arra a szintre, hogy felvegyék valahova. Írunk erről egy részletes útmutatót, hogy hogyan érdemes programozni tanulni.

Mi a helyzet a rendszergazdai piaccal? 

A rendszergazda szakmában nagyon fontos, hogy mindig kövekezetesek legyünk. Hiszen, nem lehet úgy folyamatos monitoringot készíteni, hogy azzal sem vagyunk tisztában, hogy pontosan mit jelent ez a fogalom. Alapos felkészültséggel viszont nagyon jó eséllyel fogunk tudni elhelyezkedni. 

módosítva: 2022-06-01

Szeretnél árajánlatot kérni?

Nagy tapasztalattal rendelkezem weboldal készítés, webáruház készítés, keresőoptimalizálás és online marketing terén. Sok olyan munkám volt már, ami sikeres lett, és pénzt hozott az ügyfeleimnek.

Ajánlatkérés